Jak szybko odróżnić bezpieczny preparat biobójczy od produktu niewiadomego pochodzenia

Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała prawdziwy wysyp wszelakich produktów, które opisywane są jako wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze i przeznaczone do dezynfekcji rąk, powierzchni i urządzeń. Nie wszystkie z nich są produktami odpowiedniej jakości i zamiast pomóc, mogą jeszcze bardziej zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jak je rozpoznać?

To, czy produkt jest przebadany przez sanepid i zatwierdzony do użytku względem swojego przeznaczenia najszybciej możemy sprawdzić na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: http://www.urpl.gov.pl/pl/produkty-biob%C3%B3jcze-0

Na stronie znajduje się do pobrania wykaz dopuszczonych do użytku przebadanych produktów. Jeśli produktu nie ma na tej liście, nie może on być stosowany jako produkt wirusobójczy, bakteriobójczy i grzybobójczy.

Mając dostęp do etykiety produktu, możemy w prosty sposób sprawdzić czy w jego opisie znajduje się Numer pozwolenia na obrót środkiem biobójczym nadany przez Urząd. Brak tego numeru dyskwalifikuje produkt jako dopuszczony do powszechnego użytku.